بیمه های زندگی چیست ؟

بیمه های زندگی

 بیمه های زندگی (Life Insurance) قراردادی است که از دو بخش 1- پوششها و 2- سرمایه گذاری تشکیل شده و میان یک شرکت بیمه و شخص بیمه گزار منعقد می گردد و در آن بیمه گزار در قبال دریافت خدماتی برای فرد بیمه شده از سوی شرکت بیمه، متعهد به پرداخت مبلغی می شود و این پرداخت‌ها تا زمانی معین، بسته به نوع قرارداد، ادامه خواهد داشت و در صورت سررسید قرارداد و یا با بروز وقایعی چون حادثه، بیماری های خاص، نقص عضو و در مرحله آخر فوت، شرکت بیمه موظف خواهد بود سرمایه های لازم را بر حسب شرایط، به یکی از طرفین قرارداد (بیمه شده، بیمه‌گزار و یا به شخص/اشخاص ثالثی که وی تعیین کرده) بپردازد.

 

شرکت بیمه ، بیمه گزار و بیمه شده چه کسانی هستند ؟

شرکت بیمه یا بیمه گر، شرکتی بیمه‌ای است که بر حسب قرارداد، موظف به ارائه پوشش به خریدار بیمه می باشد.

بیمه گزار شخصی است (حقیقی یا حقوقی) که اقدام به خرید بیمه می‌کند و پرداخت مبلغ سرمایه گذاری و حق بیمه بر عهده او خواهد بود.

بیمه شده شخصی است که مورد حمایت شرکت بیمه قرار گرفته و تمامی پوشش های بیمه ای برای وی لحاظ می گردد.

ممکن است بیمه‌گذار و بیمه‌شده ، یک نفر باشند؛ یعنی یک شخص خودش را بیمه کند. اما این امکان نیز وجود دارد که این دو نقش، دو فرد متفاوت باشند .

بیمه های زندگی

چرا باید از بیمه های زندگی استفاده کنم؟

در زندگی تک‌تک ما، ریسک هایی وجود دارد که برای بعضی از آنها تدابیری اندیشیده‌ایم و برای برخی از آنها به دلیل نبود راه حل مناسب و یا عدم آگاهی ما از راه حل‌های درست و مطمئن تاکنون برنامه‌ای نداشته ایم. ذات وجودی بیمه، مدیریت ریسک می‌باشد و در زندگی اکثر مردم استفاده از بیمه هایی از قبیل بیمه شخص ثالث و درمان به دلیل آگاهی از ریسک های مربوطه و استفاده از حمایت بیمه در زمان وقوع مساله، بیشتر به چشم می خورد. لذا بیمه امری است که توسط ما مورد پذیرش قرار گرفته و با توجه به اینکه برای بهره بردن از حمایت های بیمه ای باید مبالغی را پرداخت نماییم در لحظه کنونی آنرا به عنوان هزینه می نگریم. درصورتیکه در مدت زمانیکه تحت پوشش بیمه هستیم، امنیت فکری بیشتری به دست می آوریم و اگر بر اساس بروز مساله ای مرتبط با بیمه از پوشش های مربوطه استفاده کنیم از لحاظ اقتصادی نیز برای ما بهره‌ای بالاتر از مبلغ پرداختی خواهد داشت.

مثلا برای تهیه بیمه شخص ثالث حداکثر مبلغ 2.000.000 تومان پرداخت می کنیم و این در حالی است که شرکت بیمه به ما حداقل 9.000.000 تومان تعهد مالی و 2.700.000.000 تومان (دو میلیارد و هفتصد میلیون تومان) تعهد جانی میدهد، یعنی از حمایتی چندین برابر مبلغ پرداختی برخوردار می شویم. (آیا خودمان کمتر از وسیله نقلیه‌مان ارزش داریم؟؟؟!!!)

بیمه زندگی نیز محصولی است که ریسک‌هایی را در زندگی ما پوشش می دهد که به برخی از آنها تاکنون فکر نکرده ایم؛ همچون هزینه پزشکی ناشی از حادثه (یک بریدگی ساده دست در منزل تا حوادث خطرناک تر در داخل و خارج از منزل)، نقص عضو، امراض خاص (سکته ها، عمل قلب باز، سرطان ها، پیوندهای اعضای اصلی بدن) و حمایت مالی از خانواده‌مان در صورت عدم حضور ما، و قطعا بهره بردن از این پوششها بوسیله پس انداز کردن پول ، بسیار جذاب و جالب توجه می باشد.

 

زمان بهره‌مندی از بیمه، قبل از وقوع مساله است 

 

بیمه های زندگی علاوه بر مدیریت ریسک های زندگی ما،

مزیت دیگری نیز دارد؟ 

فرق بیمه زندگی با سایر بیمه ها (تکمیل درمان، ثالث، بدنه، آتش سوزی، مسئولیت و …) چیست؟

با توجه به اینکه میشد گفت که ما سایر بیمه ها را به عنوان هزینه فعلی نگاه می کردیم، اما با استفاده از بیمه زندگی علاوه بر اینکه پوشش هایی برای ما فراهم می شود که از طریق آن ریسک‌های حیاتی زندگی‌مان تحت پوشش قرار می گیرد، مبلغ پرداختی بابت این بیمه نامه نیز برای ما ذخیره می‌گردد و شرکت بیمه با مبالغ جمع آوری شده سرمایه گذاری های مناسبی انجام و علاوه بر حفظ مبلغ پرداختی، مبلغی را نیز تحت عنوان سود مشارکت در منافع به مشتریان عزیز ارائه می کند. لذا ما با استفاده از بیمه زندگی، هم پوشش هایی را برای حمایت بیشتر از خود و خانواده مان فراهم کرده ایم و هم مبلغ پرداختی بابت این بیمه نامه برای ما حفظ و افزایش نیز می یابد.

بیمه های زندگی چه مزایایی برای من دارد ؟

مزایای بیمه های زندگی (عمر و پس انداز) به سه بخش تقسیم می گردد :

 1-  پوشش های بیمه ای بیمه های زندگی

1-1- جبران هزینه های پزشکی و بیمارستانی ناشی از حادثه

2-1- پرداخت هزینه های درمان بیماری های خاص (صعب العلاج)

– سکته مغزی

– سکته قلبی

– عمل جراحی عروق قلب (کرونری)

– پیوند اعضای اصلی بدن (قلب ، ریه ، کبد ، کلیه ، مغز استخوان)

– انواع سرطان ها

نکته : این پوشش 6 ماه دوره انتظار دارد ؛ به این معنا که از زمان شروع بیمه نامه تا 6 ماه ابتدایی در صورت ابتلای مشتری به یکی از امراض خاص ذکر شده ، مبلغی به او پرداخت نمی گردد . چرا ؟ زیرا این نوع بیماری ها ، بیماریهایی است که بر حسب شرایط بدنی مشتری در طی یک مدت زمان طولانی امکان وقوع آن حاصل می شود . برای مثال امکان ندارد فردی تا دیروز در سلامت کامل بوده باشد و یکباره به سرطان مبتلا گردد بلکه این فرایند قطعا از ماه ها پیش آغاز گردیده و اکنون بصورت سرطان در بدن فرد نشان داده می شود .

3-1- پوشش غرامت نقص عضو جزئی و کلی بر اثر حادثه

   2- پوشش های حمایتی بیمه های زندگی

1-2- پوشش تکمیلی معافیت از پرداخت حق بیمه در اثر از کار افتادگی کامل و دائم بیمه شده

– پرداخت سرمایه از کار افتادگی بصورت یکجا به بیمه شده

– پرداخت ادامه اقساط سرمایه گذاری توسط شرکت بیمه تا انتهای قرارداد

– پرداخت اندوخته انتهایی قرارداد ، در زمان سررسید بیمه نامه

2-2- پوشش تکمیلی معافیت از پرداخت حق بیمه در اثر فوت و یا از کارافتادگی در اثر حادثه بیمه‌گذار

زمانی که سرپرست خانواری برای یک یا چند تن از اعضای خانواده خود در بیمه زندگی سرمایه گذاری و خدای ناکرده در اثر حادثه ای از کار افتاده و یا فوت نماید ، ادامه مسیر پرداخت حق بیمه برای خانواده اش توسط شرکت بیمه آسیا صورت می پذیرد . با توجه به اینکه تمامی ما ایرانی ها ، افرادی خانواده دوست هستیم و آینده خوب همسر و یا فرزندانمان برای‌مان اهمیت زیادی دارد ، می توانیم با بهره مندی از طرح حامی ، ضمانتی مالی برایشان تهیه کنیم تا در بود یا نبود ما ، آینده ای همراه با رفاه و امنیت و آرامش داشته باشند .

3-2- در صورت فوت بیمه شده ، جهت حمایت مالی از خانواده ایشان ، سرمایه عمر بعلاوه اندوخته سرمایه گذاری تا آن سال به ذینفعانی که توسط بیمه گذار تعیین شده اند پرداخت خواهد شد.

4-2- در صورتی که بیمه شده در اثر حوادث غیر قابل پیش بینی فوت نماید ، جهت حمایت بیشتر از خانواده وی و جبران تعهدات مالی بیمه شده ، علاوه بر مبالغ گذشته، پرداخت 3 برابر سرمایه عمر نیز امکان پذیر است.

 

بیمه های زندگی

 

   3- پس انداز و سرمایه گذاری

1-3- با توجه به قوانین بیمه مرکزی ، بیمه زندگی (عمر و پس انداز) دارای سودی تضمین شده می باشد که این سود ، حداقل سودی است که به سرمایه مشتری تعلق می گیرد . در زمان حاضر حداقل سود تعریف شده برای 2 سال ابتدایی 16 درصد ، 2 سال دوم 13 درصد و از ابتدای سال پنجم تا انتهای قرارداد 10 درصد تضمین شده است .

2-3- (سودی مطمئن و بالاتر از میانگین) آیین نامه 68 بیمه های زندگی و مستمری بیمه مرکزی ، مؤسسات بیمه را مکلف کرده است که کلیه بیمه‌ نامه‌های زندگی و مستمری خود را بر اساس مقررات این آیین‌نامه صادر نمایند . بر اساس  ماده 11 این آیین نامه ، مؤسسات بیمه مکلفند در انواع بیمه‌‏های زندگی جز در بیمه‌های خطر فوت زمانی بیمه گزاران بیمه‏های زندگی خود را در حداقل ۸۵ درصد منافع حاصل از مجموع معاملات بیمه‌های مذکور سهیم نمایند . لذا علاوه بر پرداخت سود تضمین شده به سرمایه مشتری ، سالانه سود مشارکت در منافع نیز محاسبه و متناسب با مبلغ سرمایه گذاری مشتری ، به اندوخته بیمه ای وی اضافه می گردد .

3-3- میزان سرمایه گذاری در بیمه زندگی ، کاملا در اختیار و متناسب با شرایط اقتصادی شما انجام می گیرد.

4-3- پس از گذشت 2 سال از شروع قرارداد ، در صورت نیاز شما به سرمایه اندوخته شده تا آن لحظه ، شرکت بیمه جهت جلوگیری از فسخ بیمه و پایان یافتن پوشش های بیمه ای شما ، امکان دریافت وام به میزان 80% اندوخته تان را فراهم نموده است .

آیا این وام نیاز به ضامن و مدارک ضمانتی دارد ؟ خیر ؛ سرمایه شما نزد شرکت بیمه ، ضمانتی برای وام دریافتی می باشد و دریافت وام نیاز به هیچ ضامن و مدرک ضمانتی ندارد

چه مدت زمانی طول می کشد که شرکت بیمه ، وام را به من پرداخت کند ؟ پس از ارائه درخواست شما به شرکت بیمه ، حداکثر طی 3 روز وام به حساب شما واریز می گردد .

5-3- امکان بازخرید بیمه نامه در هر زمان امکان پذیر بوده و اندوخته شما با احتساب سود مورد نظر تا همان روز به شما بازگردانده می شود.

6-3- بر اساس مواد 136 و 137 قانون مالیات های مستقیم ، سرمایه ای که مشتری در بیمه زندگی برای خود و خانواده اش قرار می دهد معاف از مالیات و مالیات بر ارث می باشد . یعنی از یکسو داریم برابر سرمایه گذاری انجام شده سود می گیریم و از سوی دیگر نیازی به پرداخت مالیات برای سرمایه گذاری انجام شده وجود ندارد .

One thought on “بیمه های زندگی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید